تبلیغات
شیمی دبیرستان - همه چیز در ارتباط با نفت خام
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : . فروزانفر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شیمی دبیرستان
 

مواد تشکیل دهنده نفت :

       بخش اعظم نفت خام از هیدراتهای کربن تشکیل شده و مقدار کمی عناصر دیگر نیز به آن مخلوط می‌گردد، که این عناصر در زیر با درصــدشان نشــان داده شـده‌اند. جــدول ازسـلی (1985) ، درا ین جــدول عناصر دیگری مانند وانادیــوم ، نیکل و اورانیوم با درصد وزنی حداکثر 0.1 در ترکیب نفت خام موجــود هستند. بعلاوه در خاکـستـر نفت خام آثـاری از عناصـر C r ، Cu ، Pb ، Mn ، Sr ، Ba ، Mo ، Mg ، Ca ، Ti ، Al ، Fe و Si یافت می‌شود که بعضی از عناصر بالا مانند V-Ni-U احتمالـا در رابطه با عنصـر ارگانیکی اولیه (مادر) بوجود آمده و بعضی دیگر از عناصر مشخصـات ژئوشیمیـایی سنگ دربرگزیده را نشان می‌دهند. قابل ذکر است که آثاری از نمک ، آب و سولفید هیدروژن نیز درنفت خام مشاهده می‌شوند.

خواص فیزیکی نفت خام:

       ویسکوزیته همانطور که نفت خام ممکن است با دخالت عواملی به رنگهای زرد ، سبز ، قهوه‌ای ، قهوه‌ای تیره تا سیاه مشاهده گردد،

       لذا ویسکوزیته متغیر را برای آنها خواهیـم داشت. بنـابرایـن نفت خـام درسطح زمین دارای ویسکوزیـته بیشتر بوده و بعبارتی ویسـکوزتر است. چون در مخزن زیرزمینی یکی از عوامل دخیل حرارت موجود درمخزن می‌باشد، که همراه با این عامل ، عمق نیز موثـر می‌باشد. همچنین سن نفت را به لحاظ زمان مخزن شدن را درطیـف تغییرات ویسکوزیته سهیم می‌دانند

ترکیبات مولکولی نفت خام:

       تعداد ترکیبات مولکولی نفت خام وابسته به سن زمین شناسی آن ، عمق تشکیل آن ، منشـا آن و موقعیـت جغرافـیایی آن متغـیر مـی‌باشد. برای مـثال نفـت خـام Ponca city از Oklahoma شامل حداقل 234 ترکیب مولکولی می‌باشد.

وزن مخصوص نفت خام:

       از خواص فیزیکی نفت خام که ارزش اقتصادی نفت خام بر مبنای آن سنجیـده می‌شود، وزن مخصـوص آن مـی‌باشد. لذا سـنجـش و نحوه محاسبه فرمول آن مهم است. اکثر کشورهای جهان ، وزن مخصوص نفت خام را برحسب درجه A.P.I که یک درجه بندی آمریکائی است، محاسبه می‌کنند. مشابه همین درجه بندی و سنجش ، وزن مخصوص نفت خام را در کشورهای اروپائی با درجه بندی Baume محاسبه می‌کنند که از لحاظ مقدار اندکی از درجه A. P.I کمتر می‌باشد.

تاثیر درجه حرارت بر وزن مخصوص نفت خام  :

       از عـواملی که سبـب تغییر در وزن مخصـوص نفت خـام مـی‌شونـد، تغییرات دما است. یعنی با بالارفتن دما ، وزن مخصوص کمتر شده و

       به درجه A. P.I افزوده می‌شود. همچنین بالا رفتن درجه حرارت اثر معکوس بر روی ویسکوزیته نفت خام می‌گذارد.


انواع مختلف نفت برحسب :
  A.P.I نفت سنگین با 10 الی 20 درجه A.P.I نفت متوسط با 20 الی 30 درجه A.P.I نفت سبک با بیش از 30 درجه A.P.I مطلوبیـت و ارزش نفت به موارد فوق و سبک یا سنگین بودن آن است.قطران و نفت سنگـین نسبـت به نفت خام از مطلـوبیت کمتری برخوردار است، زیـرا نمی‌توان به همان آسانی آنها را به بنزین تبدیل کرد و پس از فرآوری و پالایش آنها مقادیر زیادتری از فرآورده‌های نفت سنگین بر جای می‌ماند. همچنین آن حاوی گوگرد و نیتروژن زیادتری نسبت به نفت خـام بوده و در برخی نواحی مقدار زیادی فلز ، بویژه نیکل و انادیوم دارد. مشخصات فوق در میادین مختلـف و حتـی افـق های مختـلف یک میدان متفاوت است و در قیمت آن تاثیر می گذارد.

 پنج عامل لازم برای تجمع اقتصادی نفت و گاز :
  1) سنگ منشأ بالغ (mature source rock) كه تولید هیدروكربن کرده است که سنگ دانه ریز غنی از مواد آلی كه در حرارت معینی به بلوغ رسیده و دارای نفت و گاز قابل بهره برداری است.
  2) سنگ مخـزن (reservoir rock) كه بتـواند هیـدروكربـن را در داخل خود جا دهد و دارای تخلخل (توان ذخیره) و تراوایی (توان انتقال) باشد.
  3) مهاجرت هیدروكربن بین سنگ منشأ و سنگ مخزن (migration pathway) عملی باشد.
  4) پوش سنگ (cap rock) ناتراوا كه از خروج نفت از داخل سنگ مخزن جلوگیری كند.
  5) تله نـفتی (oil trap) كه در آن نفت به صورت اقـتصادی متمركز گردد.


 

سازند هایی که در زاگرس دارای پتا نسیل نفت و گاز هستند عبارتند از :
  میـدان‎های گازی زاگرس را می‎توان به دو واحد بزرگ « گروه دهــرَم » و « جوان‎تر از دهرَم » تقسیم كرد. میدان‎های گازی گروه دهرَم سازندهای فراقون، دالان، كنگان ، بیشتر از نوع میدان‎های بسیار عظیم و عظیم‎اند كه از آن جمله می‎توان به ذخایر پارس جنوبی، پارس شمالی، كنگان، نار، آغار، دالان، وراوی اشاره كرد. مهم‎ترین میدان‎های گازی جوان‎تر از دهرَم عبارتند از: میدان‎های تنگ بیجار در سازند سروك، سرخون در سازند جهرم و عضو گوری، گورزین در سازند آسماری، سَلَخ در سازندهای سروك و فهلیان، گـشوی جنـوبی در سازندهای سروك، پایـده و آسماری، سورو در سـازندهای گدوان و داریان.در ایران مرکزی در حوضة قم، در دو میدان نفتی به نام‎های « البرز » و « سراجه » سازند آهكی قم سنگ مخزن است كه تاكنون 9 حلقه چاه اكتشافی در آن حفر شده است. ذخیرة خارج شده از میدان البرز در حدود 20 میلیون بشكه بوده است. در فوران چاه شمارة 5 این میدان، كه اولین چاه به نفت رسیده در این میدان است، برای مدت سه مـاه، روزی 80000 بشكه نفت از ایــن چـاه فوران كرده اسـت.میـدان گـازی سراجه كه در خاور قم و در جنوب خاوری تاقدیس البرز قرار دارد، تاقدیـسی با ذخیرة گازی در حدود 3/0 تریلیون فوت مكعب است. دو منطقه کپه داغ هم منابع هیدروکربنی به صورت گاز در مخازن خانگیران وجود داردنفت خام به جهت وجود ترکیبات گوگرد بوی نامطلوبی دارد.


اقتصاد نفت :
  بازارهای جهانی نفت و گاز براساس تفکری منطقی و عقلانی حرکت نمی‌کنند و در پشـت هر معامـله‌ای ترس و تردیـد قرار گرفـته است. تقـاضای بیـشتر و محدودیت عرضه نفت سبب بالارفتن قیمت شده است و این (نظریه هوبرت) که کل ذخـایر قابل استخـراج نفت آمریکا حتی اگر نفت آلاسکا را در نظر بگـیرید فقط تا 8 سال دیگر (2013) کفا ف می‌دهد، نیز تقویت گشته است و قیمت نفت افزایش خواهـد داشت. اگر چه هـنوز تردیدهـایی برای قیمت ۱۲۰ دلاری نفـت وجود دارد، اما تشنج فعلی بازار، و وجود موارد ژئوپلتیک متعدد همگی به یک معنی خواهـند بود و آن افزایش قیمت نفت است. عموم مسایل ژئـوپلـتیک حول محور خاورمیانه می‌گذرد. این بدان دلیل است که سه منبع از چهار منبع اصلی نفت جهان در این منطـقه قرار گرفـته است.این سه منبع در کشـورهای ایـران، عراق و عربستان سعودی واقع هستند که هر کدام دستخوش مشکلاتی بوده‌اند. با توجه به تمامی شرایط گفته شده، این گونه به نظر می‌رسد که بازار نفت کماکان آشفـته خواهـد مانـد و فشـار بیشتر در جهت افزایش قیمت و نه کاهـش آن دیـده خواهد شد.


اقتصاد نفت :
 


دلایل قیمت‌های بالای نفت چیست؟
  قیمت‌های بالا فعلا ماندگـار خواهـد بود. از جهـت عرضه، زمزمه‌هایی مبنی بر کاهش منابع در بخش‌های نفتی غیرعضو در اوپک همانند خلیـج مکزیک و دریای شمال به گوش می‌رسد. با استناد بر آمار منتشره آژانس بین‌المـللی انرژی (IAEA)، تولیدات عرضه‌کنندگـان غیراوپکی تا ۲۰۰هزار بشــکه در روز کاهش خواهـد یافت. بخشی از دلایـل این موضوع آن است که شرایط سیاسـی و عـدم جذابیـت در قوانیـن سرمایه‌گذاری پاره‌ای کشورها همانند مکزیک و روسیه مشکلاتی در راه کشف و توسعه منابع جدید نفتی در آنها به وجود آورده است.این مسالــه فشار بیشتری را بر تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه به خصــوص عربستان سعودی وارد می‌آورد. تقاضای بیشتر و محدودیت عرضه نفت سبب بالارفتن قیمت تا رقمی بالاتر از ۶۵دلار برای هر بشکه شده است.
  همچنین با توجه به منازعاتی که بر سر عدم شفافیت گزارش اعلام شـده توسط عربستان مبنی بر حجم واقعی منابع ذخیره نفتی آنها به وجود آمده، خود دلیلی دیگر برای متشنج شدن بازار را فراهم آورده است.


  از دلایل دیگر می‌توان به مساله ظرفیت بهره‌وری پالایشگاه‌های جهانی اشاره کرد. در اواسط دهه ۸۰، ظرفیت بهره‌وری پالایشگاه‌های جهانی تقریباً ۷۵درصد بود و لیکن امروزه این ظرفیت به بیش از ۹۵درصد رسیده است. خصوصا پالایشگاه‌های ایالات متحده تحت فشار سنگینی قرار گرفته‌اند و ظرفیت بهره‌وری از آنها حتی از ۹۸درصد نیز فراتر رفته است. از نقطه‌نظر تاریخی، بخش پالایشگاهی جزو بخش‌های مشکل‌زا برای شرکت‌های نفتی در جهت درآمدزایی بوده است و نتیجه بلندمدت آن، سرمایه‌گذاری اندک در این بخش بوده است که خود سبب شده است که پالایشگاه‌ها فرسوده و تجهیزات آنها قدیمی مانده باشد. در همین راستا، به سبب دلایل زیست محیطی، از سال ۱۹۸۰ به بعد هیچ پالایشگاه جدیدی نیز در ایالات متحده ساخته نشده است. این نکات نشان می‌دهد که پالایشگاه‌های فعلی تحت ‌فشار هستند و به علت خرابی و تعمیرات می‌بایست بسته شوند. سیستم پالایشگاهی ایالات متحده بیشتر از حد قابل تحمل آن به کار گرفته شده است و مشکلات مربوط چه در ظرفیت پالایش و چه در وضعیت تولید سبب ایجاد حادثه‌های متعدد و به تبع آن از خط تولید خارج گشتن پالایشگاه‌ها گردیده است.


  علاوه بر موارد فوق، توفان‌های فصلی در خلیج مکزیک و اضافه شدن تقاضـای نفت از طرف چین و هنـد و همچنین فاکـتورهای ژئوپـلتیک و گمانه‌زنی‌ها برای قیمت‌های بالاتر نفت نیز تأثیرگذار بوده است. در همین مدت، اقتصاد جهانی کاهش شدیدی را از خود بروز نداده است. در گذشته با بالارفتن قیمت نفت، اقتصاد دچار افت و یا بحران می‌گشت. ولی تاکنون با وجود قیمت‌های بیشتر نفت، رشد اقتصادی مشاهده شده است. همچنین، صندوق بین‌المللـی پول رشدی ۶/۳درصدی را برای اقتصـاد آمریکا در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به همراه رشد اقتصادی اروپا و ژاپن پیش‌بینی کرده است.
  به همین دلیل تقاضا برای نفت کاهش نخواهد یافت و این سبب می‌شود که نفت تبدیل به اهرمـی کلیدی برای اقتصاد جهانی در سال‌های آتـی شود. دنیای تازه‌ای که این قیمت‌های بالاتر نفت خواهـند ساخت، تأثیرات قابل توجهی بر ساختار مناسبات سیاسی کشورها خواهد گذاشت.


  تنــش‌هایی میان آمریکا و چین بر سر تمایل چین به خریـد شرکت نفـتی آمریکایی UNOCAL توسط شرکت نفتی چینی CNOOC پدید آمد. تنش‌های دیگری در بین چین و ژاپن بر سر ذخایر احتمالی نفت و گاز در دریا میان آن دو و همچنین دسترسی به منابع انرژی روسیه به وجود آمده است.
  رقابت بر سر در اختیار گرفتن نفت و گاز نظر قدرت‌ها را به منابع موجود در آفریقا نیـز جلـب کرده است و سیاسـت‌های ضــد آمریکایی اتخاذ شده توسط هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا که شامل کمک نفتی به کوبا و ایجاد موقعـیتی مناسـب برای چین در جهت ایجــاد رابطه‌ای نزدیک‌ تر با کشورهای آمریکای لاتین است، خود از دیگـر نتـایج تغییـر در روابط سیاسی است.


 


مسایل ژئوپلتیک :
  عموم مسایل ژئوپلتیک حول محور خاورمیانه می‌گذرد. این بدان دلیل است که سه منبع از چهار منبع اصلی نفت جهان در این منطقه قرار گرفته است.این سه منبع در کشورهای ایران، عراق و عربسـتان سعودی واقع هستند که هر کـدام دستخوش مشکلاتی بوده‌اند.
  عراق کماکان دچـار درگیـری‌ها و جنگ‌های داخـلی است و صنعت نفتی آنها هدف خرابکاری‌ها قرار می‌گیرد و تولیدشان بسیار کمتر از ظرفیت آن است.از دیدگاه جهانی برنامه هسته‌ای ایران هم جزو مسایل مرتبط با نفت قرار می‌گیرد و تحولات و گفت‌وگوها و نتیجه‌گیری‌های مرتبـط با این موضـوع در حرکت دادن قیمت تأثیرگذار است.
  عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولید کننده نفت نیز با مسایل گوناگون سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند. در ظاهر قدرت خاندان سعودی و داشتن رابطه‌های موثـر و همچنین کنتـرل و در دست داشــتن دستگاه‌های امنیـتی و قدرت سیاستگذاری بر ذخایر نفتی آنها است که خود پایداری و ثبات را نمایش می‌دهد. ولیکن در حقیــقت آن گونه که به نظـر می‌رسد نخواهد بود و ما شـاهد بــروز تغیـیراتی دیگر در آینده خواهـیم بود.


  با توجه به تمامـی شرایط گفـته شده، این گـونه به نظـر می‌رسد که بـازار نفت کماکان آشفته خواهد ماند و فشار بیشتر در جهت افزایش قیمت و نه کاهش آن دیده خواهد شد.
  اقتصاد جهانی به لطف فناوری‌های گذشته توانسته است با این افزایش قیمت‌ها مدارا کند، اگر چه که نقـطه‌ای وجود خواهد داشـت که در آن قیمت، اقتصاد جهانی متحمل ضربات سنگینی خواهد شد. اما به راستی این نقطه در چه سطح قیمتی خواهد بود؟


 


اکتشاف و استخراج نفت :
  آنچه به ادعای مدعیان به اوج رسیدن تولید نفت اعتبار می‌دهد، ماجرایی مشهور در تاریخ نفت است. در سال ۱۹۵۶ یک زمین شناس به نام کینگ هوبرت پیش بینی کرد که تولید نفت آمریکا در سال ۱۹۷۰ به اوج خود خواهد رسید. مدیران وی در شرکت شل بهتزده شده بودند. آنها حتی کوشیدند آقای هوبرت را متقـاعد کـنند که از اظهار علـنی این ادعا منصرف شود. اما حـق با وی بود. تولید نفت آمریکا در سال ۱۹۷۰ به نقطه اوج رسید و از آن زمان مرتبا کاهش یافته است.
  حتی کشف ذخایر قابل ملاحظه در خلیج پرودو در آلاسکا، به میزان ۱۳ میلیارد بشکه، نتوانسته است این روند را تغییر دهد. آقای هوبرت همچنین محاسبه کرد که کل ذخایر قابل استخـراج نفت آمریکا ۱۷۰ میـلیارد بشکه خواهد بود. ابـتدا منتـقدان با تحـلیل وی مخالـفت و اسـتدلال کردنـد پیـشرفت فناوری اکتشـــاف و استخراج سبب می‌شود میزان نفت موجود آمریکا افزایش یابد. همین اتفاق افتاد ولی ذخایر آمریکا از حدی که آقای هوبرت تخمین زده بود، بالاتر نرفت. حتـی اگر نفت آلاسکا را در نظر بگیرید، تاریخ نفت آمریکا تقریباً عین پیش بینی آقای هوبرت سیر کرده است و منا بع نفت دا خلی آمریکا فقط تا 3  سال دیگر کفا ف می‌دهد.


  چند سال پیش زمین شناسان شیوه‌های آقای هوبرت را به کل تولید نفت در جهان تعمیم دادند. تحلیل آنها حاکی از آن بود که تولید نفت در خلال اولین دهه قرن بیست و یکم به اوج خواهد رسید. برخی می‌گویند ایـن نقطـه اوج در سال ۲۰۰۵ یا ۲۰۰۶ از راه مـی‌رسد. دیوید گواســتاین، فیزیکدان موسسه فناوری کالیفرنیا که کتابش با عنوان "پایان نفت" سال گذشته انتشار یافت، پیش بینی می‌کند اوج تولــید نفت تا پیـش از ســال ۲۰۱۰ خواهد بود. رابرت هرش، تحلیلگر انرژی، می‌گوید که سال دقیق خیلی مهم نیست چون همیــن حالا خیـلی دیر شده است. وی در تحقــیقی برای وزارت نفت آمریکا چنیـن نتیجه گرفت که بیش از یک دهه وقـت لازم است تا اقتصاد این کشور با افت تولید نفت سازگار شود.


 


جریان جدید درآمدهای نفتی :
  مخالفت‌های هوگو چاوز با سیاست‌های ایالات متحده منافعی برای او به همراه داشته است. او از بالاتر رفتن قـیمت نفت به محکم ساختـن پایـه‌های حکومــت داخلی خویش پرداخته و کمک‌هایی به دیگر هم‌کیـشان خود در آمریکای لاتـین کرده است. در سال ۲۰۰۲ ذخایر مالی خارجی ونزوئلا کمی بیش از ۸میلیارد دلار بود ولیکن در اواسط سال ۲۰۰۵ این رقم به بیش از ۲۰میلیارد دلار بالغ گشته است.
  کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، کویت، بحرین، قطر و امارات متحده عربی در حال حاضر برای پاسخگـویی به تقاضای موجود بــا رکوردی که در ۲۵ سال اخیر بی‌سابقه بوده است به استخراج نفت می‌پردازند.
  این حرکت در تمامی این کشورها با نـرخ رشد سریع‌تر و افزایـش منابع مــالی خارجــی قابل مشـاهده است. بنابر تحقـیقات موسسه مالی بین‌الملــلی واشنگــتن، کشورهای حـوزه خلیــج فارس در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ بیــش از ۳۶۰میـلیارد دارایی خارجی چه از اوراق قرضه و چه از دارایی‌های ثابت خریداری خواهند کرد که این رقم چیزی در حدود ۵۰درصد بیشتر از مجموع خرید همین موارد در پنج سال اخـیر بوده اسـت. بیشــتر این پول به سمـت بازارهای آمریکایـی و اروپایی ســرازیر خواهـد شد و همچنـین مقداری از آن هم به خاورمیــانه وارد خواهد شد.


  عربستان همچنان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است و درآمد این کشور از محل صادرات نفت تا پایان سال 2005 به 170 میلیارد دلار خواهد رسید.
  کشور روسیه با درآمد 130 میلیارد دلاری دومین صادر کننده بزرگ نفت جهـان در سال 2005 خواهد بود.
  نروژ نیز با کسب بیش از 51 میلیارد دلار سومین کشور جهان از لحاظ درآمد بـالای حاصل از صادرات نفت خام در سال 2005 است.
 درآمدهای نفتی ایران تا پایان سال 2005 به 49 میلیارد دلار رسید که چهارمین درآمد بالا در میان سایر کشورهای صادر کننده نفت جهان است.
 پژوهش انجام شده با عنوان «نفت و یارانه‌های نفتی در اقتصاد ایران» نشان می‌دهد یارانه‌های پرداختی به سوخت در سال ٨٥ هزینه‌ای معادل ٣٨ هزار و ٧٨٨ میلیارد تومان (معادل ٨٩٩/٤٢ میلیارد دلار) را به اقتصاد مـلی ایران تحمیل کــــرده اسـت.
 سازمان اوپک اعلام کرده که اوپک از روز 1.11.2007 تــــولید خود را به میزان ‪ ۵۰۰هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد. افزایش تولید نفت به دلیل مقابله با اثرات منفی قیمت ۷۷ دلاری نفت بر اقتصاد جهانی و کاهش ذخایر جهانی نفت اتخـاذ شـده
 است و این ۵۰۰ هزار بشکه بر تولید واقعی کشورهای عضو اضافه می‌شود به ایـن ترتیب تولید واقعی ده کشور غیر از عراق و آنگولا از روز 1.11.2007 به ۲/۲۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد. ولی علیرغم اعلام افزایش تولید اوپک بهای یک بشکه نفت خام برای اولین بار از مرز ۸۰ دلار عبور کرد.


 


 هم‌زمان با نشست شورای امنیت (گروه 5+1) برای بررسی وضعیت ایران، قیمت نفت در بازارهای آمریکا با افزایش دو و نیم درصدی به حدود 84 دلار در هر بشکه رسید.
 در آستانه فصل سرما، بهای نفت در بازارهای جهانی به رکورد کم سابقه ۹۳ دلار برای هر بشکه رسید ور این در حالی اسـت که قیمت این مـاده خام در بازارهای خاور دور به بالای ۹۳ دلار رسید. افزایش بی سابقـه بهای نفت را ناشی از تنش ها در خاورمیانه و تنزل ارزش دلار می‌دانند. بازارهای جهانی خود را برای افزایش بهای نفت به میزان صد دلار در هر بشکه آماده می‌کنند.[۴]


  در آخرین روز سال 2007 میلادی قیمت هر بشکه نفت به بالای 96 دلار آمریکا رسید، در حالیکه در آغاز سال 2007 میلادی قیمت هــر بشکه نفت در حدود 60 دلـار آمریکا بود. به این ترتیـب قیمت نفـت در سال 2007 با افزایشی 58 درصدی، بیشترین افزایش قیمت را در یک دهه گذشته داشته است.
 کارشناســان بر این باورند که تنشـهای موجـود در خاورمیــانه ، کاهـش قدرت دلار آمریکا و کمبود گنجایش ظرفیت کاری پالایشگاه‌ها از عوامل موثر در این افزایش قیمت بوده است. افزایش قیمت نفت بر قدرت خرید مصرف کنندگان در بسیاری از کشورها تاثیر محسـوسی داشته. قیمــت محصولات نفـتی با افزایش نسـبتاً چشمگیـری در سال 2008 میــلادی مواجه شد.
 قیمت نفت در اوایل تابستان 2008 به رقم بی سابقه 148 دلار رسید اما در اوج گرمای تابستان 2008 با آشکار شدن بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۹ در اقتصاد جهانی، روند نزولی گرفت و به زیر 40 دلار در هر بشکــه سقوط کرد!

نوع مطلب : فعالیت های دانش آموزی، 
برچسب ها : نفت خام، مدرسه هوشمند فاطمیه کرج، استخراج نفت خام، تحقیق در ارتباط با نفت خام، فرمول شیمایی نفت خام، ملکول نفت خام، اقتصاد نفت، فعالیت دانش آموزی،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 22 تیر 1389 :: نویسنده : . فروزانفر
نظرات ()
جمعه 16 آذر 1397 11:05 ق.ظ

With thanks, I value it!
cialis pills boards cialis rezeptfrei cialis pills price each walgreens price for cialis cialis prezzo in linea basso cialis 20 mg cut in half 40 mg cialis what if i take 5 mg cialis coupon printable cialis online nederland cost of cialis per pill
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:54 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
we use it cialis online store cialis cost generic cialis levitra cialis rezeptfrei sterreich what is cialis only best offers cialis use cialis in sconto cialis side effects cialis lowest price buy cialis online nz
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:03 ق.ظ

Nicely voiced indeed! !
miglior cialis generico when will generic cialis be available dose size of cialis cialis tablets tadalafilo we use it 50 mg cialis dose cialis pas cher paris online prescriptions cialis walgreens price for cialis cialis 200 dollar savings card
سه شنبه 13 آذر 1397 07:36 ق.ظ

Seriously many of beneficial tips.
sublingual cialis online precios cialis peru buy cialis online nz achat cialis en europe cialis side effects dangers cialis rezeptfrei where do you buy cialis cialis billig female cialis no prescription try it no rx cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:39 ب.ظ

Wow lots of amazing advice!
tadalafilo cialis venta a domicilio click here to buy cialis where do you buy cialis cialis tablets australia buying brand cialis online prix cialis once a da cialis without a doctor's prescription cialis daily new zealand prices on cialis 10 mg
جمعه 9 آذر 1397 07:05 ب.ظ

Amazing a lot of fantastic advice.
wow cialis 20 generic for cialis opinioni cialis generico generic cialis soft gels prezzo di cialis in bulgaria acheter du cialis a geneve cialis pills the best choice cialis woman 40 mg cialis what if i take cialis generico milano
جمعه 9 آذر 1397 07:18 ق.ظ

Very good stuff. Appreciate it!
achat cialis en itali cialis 5 mg funziona generic for cialis viagra vs cialis cialis uk trusted tabled cialis softabs cialis australian price we like it cialis soft gel cialis et insomni cheap cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:06 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
precios de cialis generico cialis mit grapefruitsaft cialis generique 5 mg cialis rckenschmerzen cialis therapie cialis online nederland when will generic cialis be available cialis 5mg we recommend cheapest cialis cialis en 24 hora
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:25 ق.ظ

Incredible plenty of helpful info.
cialis prezzo di mercato cialis generico en mexico generico cialis mexico does cialis cause gout cialis professional from usa cialis without a doctor's prescription we recommend cheapest cialis cialis daily new zealand cialis dosage amounts cialis billig
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:33 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
generic low dose cialis estudios de cialis genricos cialis rckenschmerzen low dose cialis blood pressure where do you buy cialis cialis cuantos mg hay only here cialis pills cialis dosage amounts cialis purchasing cialis great britain
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:51 ق.ظ

Many thanks! Loads of tips!

comprar cialis 10 espa241a cialis 30 day sample cialis qualitat cialis online holland cialis tadalafil cialis bula the best site cialis tablets cialis 100 mg 30 tablet generic cialis review uk cialis 05
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:31 ق.ظ

You've made your position quite clearly..
prezzo di cialis in bulgaria warnings for cialis brand cialis generic preis cialis 20mg schweiz cialis professional from usa ou acheter du cialis pas cher we use it 50 mg cialis dose cialis generique cialis coupons printable cialis qualitat
یکشنبه 1 مهر 1397 07:00 ق.ظ

Thanks. Loads of content!

prescriptions from canada without canadian pharmaceuticals reviews no 1 canadian pharcharmy online online drug store are canadian online pharmacies safe canadian pharmacies shipping to usa online canadian pharmacies northwest pharmacies cialis from canada canada pharmacies account
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:45 ق.ظ

Terrific advice. Thanks a lot!
online canadian pharmacies buy vistagra online safe drugstore online india canadian pharmacies that ship to us drugs for sale in canada canadian pharmacies buy viagra now canadian medications by mail canadianpharmacyusa24h canada online pharmacies for men
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:06 ب.ظ

Valuable information. Appreciate it.
blue pill sildenafil online pharmacy vigra sildenafil to buy viagra online doctor where to buy viagra on line generic viagra uk online how to buy viagra on line best place to buy viagra online viagra cheap online
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:38 ب.ظ

You suggested this very well.
cialis generisches kanada cialis sans ordonnance price cialis per pill cialis kaufen wo cialis generico en mexico buy cialis online buy generic cialis cialis australian price cialis 20 mg effectiveness order generic cialis online
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:41 ق.ظ

You said it perfectly.!
buy cheap viagra online with prescription uk viagra prices cheap online pharmacy usa buy prescription viagra get viagra no prescription buy viagra with no prescription buy viagra overnight delivery online generic viagra pharmacy how to order viagra pills viagra pharmacy uk
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:18 ب.ظ

You suggested it wonderfully!
buy cialis sample pack preis cialis 20mg schweiz cialis generico in farmacia cialis rezeptfrei american pharmacy cialis cialis billig cialis alternative acheter cialis meilleur pri we recommend cheapest cialis cialis reviews
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:53 ق.ظ

Terrific posts. Thanks.
cialis pills in singapore dose size of cialis cialis y deporte buy cialis online cialis 200 dollar savings card achat cialis en itali buy cialis online cheapest walgreens price for cialis cialis 20mg preis cf cialis with 2 days delivery
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:46 ق.ظ

You suggested that fantastically!
buy sildenafil tablets buy real viagra cheap blue pill buy viagra overnight shipping price of viagra uk viagra uk prescription can i buy viagra can you buy viagra at walgreens natural viagra buy generic sildenafil
شنبه 18 فروردین 1397 05:59 ب.ظ

Regards. Quite a lot of facts!

cialis generique viagra vs cialis estudios de cialis genricos prices on cialis 10 mg cialis 20 mg best price side effects for cialis opinioni cialis generico buy original cialis generic cialis soft gels cialis online holland
شنبه 4 فروردین 1397 10:59 ب.ظ

You actually expressed it really well!
venta de cialis canada cialis australia org cialis generique 5 mg prix cialis once a da cialis price in bangalore cipla cialis online overnight cialis tadalafil cialis sans ordonnance cialis kamagra levitra we like it safe cheap cialis
پنجشنبه 2 فروردین 1397 06:01 ب.ظ

Truly lots of awesome knowledge.
cialis 5 mg effetti collateral viagra cialis levitra acheter cialis meilleur pri comprar cialis 10 espa241a buy cialis online nz cialis therapie discount cialis interactions for cialis cialis per paypa cialis daily reviews
یکشنبه 6 اسفند 1396 05:49 ب.ظ
نوشتن مقاله نیز یک هیجان است، اگر شما
با آن آشنا شوید و سپس می توانید آن را بنویسید و یا دیگر آن پیچیده است
نوشتن.
دوشنبه 13 آذر 1396 05:37 ب.ظ
به طور مداوم من خواندن مقالات کوچکتر که به خوبی روشن است
انگیزه آنها، و نیز این اتفاق می افتد
پست من که اکنون خواندنی هستم
جمعه 12 آبان 1396 07:51 ب.ظ
اگر بخواهید از نوشتن نوشتن لذت ببرید، یک بخش سرگرم کننده است
بعد از آن شما می توانید نوشتن در غیر این صورت پیچیده است برای نوشتن.
پنجشنبه 6 مهر 1396 03:08 ب.ظ
certainly like your web-site however you need to take a
look at the spelling on several of your posts. Many of them
are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth then again I will surely come
again again.
دوشنبه 13 شهریور 1396 06:55 ق.ظ
Normally I don't read post on blogs, however I would like to say
that this write-up very forced me to take a look at and do it!
Your writing taste has been surprised me. Thanks,
very nice post.
جمعه 13 مرداد 1396 03:51 ب.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group shared this site
with us so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and
will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and superb design and style.
جمعه 13 مرداد 1396 03:51 ب.ظ
I will right away take hold of your rss as I can't to find your e-mail subscription link or e-newsletter service.

Do you've any? Please allow me understand in order that
I may subscribe. Thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30