تبلیغات
شیمی دبیرستان - بازیافت زباله
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : . فروزانفر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شیمی دبیرستان
بازیافت چیست؟
— بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است، مثل ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله و غیر قابل استفاده.
— فوائد بازیافت چیست؟
— بازیافت زباله‌ها سه فایده مهم برای محیط زیست دارد. ما به کمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه‌جویی کرده‌ایم زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می‌کنیم.


چه موادی را و چگونه می‌توان بازیافت کرد؟
— در گام اول برای بازیافت زباله‌ها باید مواد قابل تجزیه مثل پسمانده‌های آشپزخانه و مواد غذایی را از سایر زباله‌ها جدا کرده و سعی شود فقط این مواد را در کیسه زباله ریخته و به رفتگر تحویل داد. این مواد را به نوعی کود به نام کمپوست تبدیل می‌کنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده می‌کنند.
— در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زباله‌ها جدا کنیم. شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات از بهترین مواد برای بازیافت هستند.


...

بازیافت زباله
— امروزه مهمترین شاخص‌های زندگی بشر ، حفاظت از منابع تولید است. بشر دریافته است که تبعات و پیامدهای خسارت و زیانهایی که به طبیعت وارد می‌کند، بمراتب بیشتر از بهره‌ای است که از آلودن محیط زیست دریافت می‌کند. از این رو ، با بکار بستن امکانات عملی و علمی می‌کوشد کمترین زیان را به طبیعت وارد آورد. امروزه تولید زباله در شهرهای بزرگ مسئله آفرین شده است.

     زباله


— دفع و بازیافت زباله، یكی از معضلات جهان امروز، خصوصاً كشورهای جهان سوم و در حال توسعه است. بسیاری از زباله‌های تولیدشده مثل پس‌ماندهای غذا، قابل بازگشت به چرخه طبیعت هستند؛ اما برخی از آن‌ها مانند شیشه و پلاستیك تجزیه نمی‌شوند و بعضی دیگر هم مدت زیادی طول می‌كشد تا به چرخه طبیعت برگردند. یكی از مسائلی كه بسیاری از كشورهای جهان جزء برنامه‌های زباله خود قرار داده‌اند، تفكیك زباله از مبدأ است. این كار علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، منجر به سلامت كالاهای تولید‌شده از مواد بازیافتی هم می‌شود. از سوی دیگر، با انجام این كار بخش زیادی از هزینه‌های جمع‌آوری و ساماندهی زباله حذف می‌شود. در كشور ما جمع‌آوری زباله به عهده معاونت خدمات شهری شهرداری‌ها است در حالی‌كه بازیافت آن را سازمان بازیافت انجام می‌دهد؛ اما در تمام دنیا متولی مستقیم این كار تنها یك نهاد است. در ایران فقط در شیراز 80 درصد سهم جمع‌آوری زباله به سازمان بازیافت سپرده شده است و در سایر شهرهای بزرگ و كوچك، همچنان روال چند‌نهادی در پیگیری این كار وجود دارد.

— فرایند تولید زباله که خود ناشی از فعالیت انسان شهرنشین مصرف‌کننده است و هر روز نیز او را به مصرف بیشتر ترغیب می‌کنند، جزء لاینفک زندگی است. بطوری که بطور متوسط هر انسان شهرنشین روزانه نیم کیلوگرم زباله تولید می‌کند و چنانچه جمعیت شهرنشین کشور را سی میلیون نفر تخمین زنیم، روزانه معادل پانزده هزار تن زباله تولید می‌شود که دفع این حجم عظیم زباله ، چنانچه بطور اصولی و بهداشتی انجام نشود، معضلات جبران ناپذیر زیست محیطی را بدنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر چنانچه با دیدگاه مثبت به زباله بنگریم و عبارت طلای کثیف بر آن نهیم، زباله ماده‌ای است ارزشمند و قابل بازیافت.


استفاده از زباله بعنوان کود گیاهی
— می‌توان زباله را طی فرآیندهایی به مواد تقویت کننده خاک یا کود ( کمپوست ) تبدیل نمود که سرشار از مواد آلی و عناصر مورد نیاز گیاه می‌باشد. با مصرف کمپوست می‌توان تا %70 در مصرف کودهای شیمیایی صرفه‌جویی کرد. هر انسانی که در شهر زندگی می‌کند، روزانه بیش از 5/0 کیلوگرم زباله تولید می‌کند که بیش از یک‌سوم آن ، قابل تبدیل به کمپوست است.

چنانچه جمعیت شهرنشین را 30 میلیون نفر تخمین بزنیم، روزانه معادل پانزده میلیون کیلوگرم زباله تولید می‌شود که از این مقدار ، پنج میلیون کیلوگرم آن قابل تبدیل به کمپوست است.

 

کمپوست

—            کمپوست یک کود آلی است و حاصل مجموع تغییر و تبدیل‌هایی است که روی انواع بازمانده‌های گیاهی و حیوانی در نتیجه توالی فعالیت گروههای مختلف میکروارگانیسم‌ها بوجود می‌آید. تولید کمپوست از زمانهای بسیار دور در کشاورزی سنتی اغلب کشورها با استفاده از بازمانده‌های محصولات زراعی و با افزودن فضولات دام و طیور به آنها متداول بوده است.

امروزه علاوه بر بازمانده‌های محصولات کشاورزی و دامی ، انبوهی از سایر مواد آلی بصورت مواد زائد و ضایعات برخی کارخانه‌های صنعتی و بخصوص کارخانه‌های وابسته به صنایع کشاورزی ، همچنین از طریق زباله‌های شهری ، لجن فاضلابها و... در حجم زیاد تولید می‌شوند که تجدید سیکل آنها از طریق تبدیل کمپوست و استفاده از آنها بعنوان یک کود آلی هم از نظر اصلاح خاک و افزایش سطح حاصلخیزی آن و هم از لحاظ جلوگیری از انتشار مواد آلوده کننده محیط زیست ، امری کاملا ضروری است.

 

تکنولوژی تولید گاز زیستی (بیوگاز) با استفاده از زباله و فاضلاب

—            متان یا گاز طبیعی ، محصول میکروبی حاصل از تجزیه بی‌هوازی مواد آلی به وسیاه میکروبها می‌باشد. تولید متان ، یک فرآیند کاربردی وسیع در تجزیه ضایعات آلی است زیرا این گاز نامحلول بوده و براحتی از سیستم تصفیه خارج می‌شود. از آنجائیکه این گاز یک ماده سوختی است، متان تولید شده در سیستم تصفیه می‌تواند بعنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

 

بیوگاز

—      بیوگاز مخلوطی قابل اشتعال است که در اثر تخمیر مواد آلی در یک محدوده گرمایی و PH مشخص و در شرایط بی‌هوازی توسط میکروبها بوجود می‌آید. ترکیبات آن ، شامل 56-55 درصد گاز متان و گازهای دیگر مانند دی‌اکسید کربن ، نیتروژن و سولفید هیدروژن و بعضی هیدروکربورهاست.

—      استفاده از گاز متان حاصل از تخمیر مواد بیولوژیکی حداقل 70 سال پیش در تصفیه‌خانه های فاضلابهای شهری اروپا مطرح شده است. ولی استفاده از بیوگاز در ده سال اخیر بعلت کمبود انرژی و افزایش قیمت آن مورد توجه خاص قرار گرفته است.

 

 

 

منبع تهیه بیوگاز

—            قسمت اعظم فضولات انسانی ، حیوانی ، گیاهی قابل تجزیه بوده و می‌تواند تحت شرایط ویژه تخمیر شده و با تولید بیوگاز ، جوابگوی قسمتی از نیازهای انرژی شهر و روستا باشد. علاوه بر آن با تولید کود بهداشتی و بهبود آلودگی محیط زیست توسط دستگاه بیوگاز در روستاها دو بحران عمده روستائیان مرتفع خواهد گردید. در اروپای غربی ، در دامداری‌ها و مجتمع‌های کشاورزی و تقریبا کلیه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب مجهز به دستگاه‌های بیوگاز هستند. این واحدها قسمت عمده انرژی مورد نیاز خود را از طریق بیوگاز تامین می‌کنند.

 

 

محاسن استفاده از بیوگاز

—            کنترل آلودگی‌های محیط زیست از طریق متمرکز نمودن فضولات انسانی و حیوانی در مخازن تخمیر و جلوگیری از پراکندگی مواد در محیط زندگی مردم.

—            تهیه کود مناسب و بهداشتی که حاصل از تخمیر فضولات دامی و انسانی می‌باشد.

—            تولید گاز متان جهت سوخت و ساز ، روشنایی و یا تبدیل آن به انرژی‌های مکانیکی.

 

 

استفاده از ضایعات کارخانه‌های فراوری مرکبات جهت مصارف غذایی

—      در دنیای امروز ، استفاده از محصولات ثانویه مرکبات روز به روز اهمیت بیشتری به خود می‌گیرد و مخصوصا پس از اختراع ماشین‌های آب‌میوه گیری به فکر استفاده از تفاله‌های کارخانه نیز برآمده‌اند. تعیین درجه اهمیت بین تولیدات اصلی و جنبی همیشه امکانپذیر نمی‌باشد. بعنوان مثال ، در " گینه " و " ساحل عاج " ، اسانس لیمو اهمیت بیشتری از لیمو دارد.

از پوست مرکبات روغن‌کشی می‌کنند. از قسمت سفید پوست آنها ، ماده Pectine استخراج می‌کنند. از روغن‌ها و تفاله‌های هسته ، مواد متعدد تهیه می‌کنند. مهمترین محصولات جانبی این کارخانه‌ها ، پالپ خشک شده ، ملاس ، پالپ شسته شده ، اسانس و روغنها هستند. نمونه‌هایی از این محصولات تولید هیسپردین ، نارنجین ، لیمونین ، آنزیمها ، اسانسها ، ترکیبات شیمیایی طعم دهنده و پکتین هستند.

تمامی حقوق معنوی این تحقیق متعلق به مدرسه هوشمند فاطمیه کرج می باشد

 

نوع مطلب : فعالیت های دانش آموزی، 
برچسب ها : بازیافت زباله، دانش آموزان فاطمیه کرج، مدرسه هوشمند، تحقیق دانش آموزی مدرسه هوشمند فاطمیه، منبع تهیه بیوگاز، بازیافت چیست؟، کمپوست،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 27 تیر 1389 :: نویسنده : . فروزانفر
نظرات ()
شنبه 5 اسفند 1396 07:29 ق.ظ
من این قطعه نوشتاری را به طور کامل با توجه به تفاوت بیشتر فن آوری های تا به امروز و قبل از آن، خواندن مقاله شگفت انگیز خواندم.
پنجشنبه 7 دی 1396 08:29 ب.ظ
سلام! من به سادگی می خواهم به شما یک شگفتی بزرگ برای اطلاعات عالی شما در اینجا در این پست ارائه دهد.
من به زودی به وبسایت شما میرسم
یکشنبه 30 مهر 1396 03:10 ب.ظ
I was very pleased to discover this page. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!!
I definitely enjoyed every little bit of it and I have you
saved as a favorite to check out new stuff on your website.
پنجشنبه 6 مهر 1396 04:08 ب.ظ
Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort
to create a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and
never manage to get nearly anything done.
دوشنبه 20 شهریور 1396 05:18 ق.ظ
من برای کمی مقالات با کیفیت بالا و یا پست های وبلاگ در این نوع از موارد کمی مطالعه کرده ام
خانه کاوش در یاهو در نهایت بر روی این وب سایت تردید داشت.
مطالعه این اطلاعات بنابراین من راضی هستم که بیان کنم که من یک
خیلی خوب احساس غم انگیز من دقیقا متوجه شدم که من نیاز دارم.
من بیشتر بدون شک مطمئن خواهد شد که این وب سایت را نادیده بگیرد و فراهم کند
این یک نگاه بی قید و شرط است.
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:44 ق.ظ
من دوست دارم یک مقاله را بخوانم که می تواند مردم را به فکر کردن برساند.
همچنین، ممنونم که اجازه دادید نظر بدم!
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:58 ق.ظ
وای که عجیب بود من فقط یک نظر فوق العاده طولانی نوشتم اما بعد از من
کلیک کنید ارسال نظر من ظاهر نشد. Grrrr... خوب من همه چیز را دوباره نوشتن نمی کنم. به هر حال، فقط می خواستم
گفتن وبلاگ عالی!
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:48 ق.ظ
Unquestionably believe that which you stated.

Your favorite justification seemed to be at the web the simplest thing to
take note of. I say to you, I definitely get irked even as other people think about issues that they plainly don't recognize about.

You controlled to hit the nail upon the highest as well as outlined out the whole thing
with no need side-effects , people could take a signal.

Will probably be back to get more. Thank you
شنبه 14 مرداد 1396 12:36 ق.ظ
I do consider all of the ideas you've introduced to your
post. They are really convincing and will certainly work.

Still, the posts are too short for beginners. May just you please prolong them a bit
from next time? Thank you for the post.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:04 ب.ظ
My partner and I stumbled over here from a different website
and thought I may as well check things out. I like what I
see so now i'm following you. Look forward to checking
out your web page repeatedly.
جمعه 16 تیر 1396 07:25 ب.ظ
I blog quite often and I genuinely appreciate your information. The article has really peaked my interest.

I will book mark your site and keep checking for new details about once a week.

I opted in for your RSS feed as well.
چهارشنبه 7 تیر 1396 06:19 ب.ظ
My brother suggested I might like this website.

He was entirely right. This post actually made my
day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
یکشنبه 4 تیر 1396 11:40 ب.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this piece
of writing i thought i could also make comment due
to this sensible piece of writing.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:30 ق.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا نه
نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از
زمان. جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.
من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در
مفروضات و شما خواهد را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.

اگر شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک بود در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:18 ب.ظ
My family always say that I am wasting my time here at web, except I know I am getting experience every day by reading thes pleasant articles.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 12:34 ب.ظ
My brother suggested I might like this blog. He was once totally
right. This post actually made my day. You can not believe just how much
time I had spent for this info! Thanks!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 06:21 ب.ظ
This is a topic that's close to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?
سه شنبه 18 مهر 1391 09:13 ب.ظ
من آریا کلاس6 دبستان.مقالتون خیلی خوب بود.سپاس گزارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر